Beşik Halk Oyunları Topluluğu

Beşik Turizm Folklor Eğitim Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (Beşik Akademi) 2002 yılında Kadıköy Yeldeğirmeni’nde halk dansları ve müzik çalışmaları yapmak amacıyla kurulmuştur. Büyük çoğunluğunu konservatuar mezunu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu bu kurum Hayata sahneden bakın” sloganıyla kuruşundan günümüze kadar ücretsiz sanat eğitimleri vermiş, gönüllülük esasına dayalı çalışmalar yürütmüştür. Beşik bünyesinde kurulan Beşik Halk Oyunları Topluluğu ise geleneksel halk kültürünün bir parçası olan halkoyunlarının eksik ve yanlış bir şekilde yansıtılmasına karşın paylaşmanın ve dayanışmanın öneminin bilincinde çalışmalarına devam etmektedir. Beşik halkoyunları topluluğunun amacı sadece halkoyunları icrası yapmak değil yaşadığı toplumun sosyal gelişimine duyarlı bilinçli bir nesil yetiştirmek ve bu alanda bilimsel çalışmalar yaparak bu kültürü yaygınlaştırmaktır. 

Ulusal ve uluslararası birçok festival ve etkinlikte kendi üretimlerini başarıyla sergilemiş, yıllar geçtikçe belli değerler çerçevesinde kitleselleşmiş, çoğalmış, üretmiş ve paylaşmıştır. 

Kurum bünyesinde yetişen onlarca dansçı bu geleneğin bir parçası olarak hem akademik hem de kültür sanat ortamlarında bu düşünceyi başarıyla temsil etmektedir. Bugüne kadar toplumluluğumuzun katıldığı festivaller listesi şöyledir: 

  • Les Poupees D’or Du Folklore ETAIN, FRANCE 2010 (Altın Bebek Folklör Festivali FRANSA) 
  • 11th Mediterranean Folklore Encounters Zlatna Sopela POREC,CROATIA 2011 (11.Altın Zurna Akdeniz Folklor Buluşmaları HIRVATİSTAN) 
  • XXV. Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny KATOWICE,POLAND 2012 (25.Öğrenci Festivali POLONYA) 
  • 8th International Kucukcekmece Lake Festival ISTANBUL, TURKEY 2013 (8.Uluslararası Küçükçekmece Göl Festivali TÜRKİYE) 
  • XXXIV Festival Folklórico Internacional de Extremadura BADAJOZ,SPAIN 2013 (34.Uluslararası Extremadura Folklör Festivali İSPANYA) 
  • XXIII Csango Festival , JASZBERENY, HUNGARY (23.Azınlıklar Festivali MACARİSTAN) 
  • 46th Festival Internazionale del Folklore Aviano Piancavallo, AVIANO, ITALY (46.Uluslararası Piancavallo Folklor Festivali İTALYA)

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!